w ,

Jak naprawdę wyglądał Jezus? Eksperci twierdzą, że inaczej niż sądzimy

Puzzle Factory / cnn.com

Od tysięcy lat Jezus Chrystus był przedstawiany jako drobny, blady mężczyzna o niebieskich oczach, długich ciemnych włosach i brodzie.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Zdjęcia w wydaniach Biblii, witraże w kościołach czy jego wygląd przedstawiany w telewizji, kreskówkach itd. To wszystko nakreśliło sposób w jaki myślimy o tej postaci. Jednak według ekspertów, nasze wyobrażenia mogą nie iść w parze z rzeczywistością…

Joan Taylor – profesor w King’s College w Londynie, mówi że Jezus miał o wiele krótsze włosy i ciemniejszą skórę. Jego broda nie była tak długa a ubrania prostsze niż przedstawiane są na wielu obrazach.

Prawdziwy wygląd Jezusa Chrystusa

Istnieje obraz, który według profesor Taylor najbardziej odzwierciedla prawdziwy wygląd Chrystusa.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

W artykule dla American Schools of Oriental Research profesor Taylor pisze:

Wszyscy myślą, że wiedzą jak wyglądał Jezus. Jest on najczęściej malowaną postacią w całej zachodniej sztuce, rozpoznawaną jako mężczyzna z długimi włosami i brodą w długiej szacie z rękawami (często białymi).

Ale jak naprawdę wyglądał człowiek żyjący w Judei w I wieku? Temat ten od dawna jest niezwykle interesujący. Pisałam już o Janie Chrzcicielu i jego ubraniu, ale nie o Jezusie.

View Askew Productions

Warto podkreślić, że obrazy Jezusa na przestrzeni lat dają nam wskazówki, jak wyobrażano sobie Jezusa w różnych środowiskach i czasach, ale absolutnie nie mówią nic o tym, jak naprawdę wyglądał.

Wizerunki Jezusa powstały w dużej mierze w czasach bizantyjskich (IV-VI wiek). Były one wzorowane na wizerunku grecko-rzymskiego bóstwa, na przykład na słynnym posągu Zeusa Olimpijskiego autorstwa Fidiasza z IV wieku pne.

Profesor Taylor zgadza się w jednym: Jezus na pewno miał brodę – nie chodził do fryzjerów, więc rozsądek nakazuje twierdzić, że broda to element wspólny prawdziwego Jezusa i tego, którego znamy z otaczającej nas rzeczywistości.

A Ty co sądzisz o twierdzeniu głoszonym przez profesor Taylor?

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo
Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!
Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Napisane przez Wojciech Bartman

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

   Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

   Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /var/www/html/wp-content/themes/bimber/includes/post.php on line 1023

   Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /var/www/html/wp-content/themes/bimber/includes/plugins/media-ace.php on line 128

   Misja Mars 2020. Zobacz relację NASA na żywo (WIDEO)

   Pół rodziny udoszone przez pietruszkę w piwnicy. Weszli tam, ale już nie wyszli