w

500+ na mandaty “za dziecko”? Policja może nie mieć litości

Biorąc pod uwagę, że policja może wystawiać nawet 500 zł mandatu za brak maseczki, możemy spodziewać się, że niejedna polska rodzina będzie musiała przeznaczyć 500+ swojego dziecka na pokrycie mandatu. Dlaczego? Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami zakrywanie ust i nosa jest wymagane u wszystkich osób powyżej 5 roku życia (z wyłączeniem osób, które posiadają stosowne zaświadczenia lekarskie) a nie wszystkie dzieci maseczki chcą nosić.

Sponsorowane

Oznacza to, że obowiązek zakrywania ust i nosa spoczywa na niemal wszystkich mieszkańcach kraju. I tutaj zaczynają się schody – wielu rodziców ma problemy z nauczeniem swoich pociech noszenia maseczki. Nie wszystkie dzieci rozumieją o co w ogóle chodzi z obowiązkiem zakrywania ust i nosa po wyjściu z domu.

Jak namówić dziecko do noszenia maseczki?

Pomysłów jest wiele:

Myślę, że ważne jest, aby wyjaśnić dzieciom, że ludzie noszą maski jako sposób na pomaganie innym – w przeciwnym razie zakładają, że są niebezpieczne.

– radzi Dr Harold Koplewicz, prezes Child Mind Institute
Sponsorowane

Przećwicz zakładanie, zdejmowanie i noszenie ich w domu dla zabawy, starajcie się czytać sobie nawzajem za pomocą oczu. Tego rodzaju rzeczy nieco znormalizują maski i sprawiają, że będą mniej przerażające.

– mówi dr Christophera Willarda, psycholog z Cambridge

Psycholog z Cambridge twierdzi też, że warto zasugerować dziecku, że wielu superbohaterów nosi maski.

My też możemy być superbohaterami i chronić innych ludzi przed zarazkami, nosząc te maski przez jakiś czas.

Inne pomysły to:

 • maseczka wykonana z naturalnego ale przyjemnego materiału (w przypadku, gdy aktualna maseczka uwiera w jakiś sposób Twojego malucha)
 • doszycie/doklejenie wizerunku ulubionego bohatera z bajki
 • zakup maseczki w ulubionym kolorze
 • nagradzanie dziecka za noszenie maseczki
 • wykonanie maseczki również dla ulubionego pluszaka Twojego dziecka

Ciężko powiedzieć, która metoda jest najlepsza. Możliwe, że będziesz musiała kombinować i łączyć kilka z nich aby osiągnąć sukces. Na szczęście mimo powszechnej akcji społecznej nakłaniającej do zakrywania ust i nosa, mandaty nakładane przez policjantów są w większości uchylane przez sądy. Jednak nasi parlamentarzyści myślą o ustawie, która stanie się podstawą do wystawiania prawomocnych mandatów (sąd nie uchyli mandatu wystawionego na podstawie ustawy).

Prędzej czy później perspektywa utraty 500+ na rzecz mandatów wystawionych za brak maseczki u Twojej pociechy stanie się rzeczywistością, a takie kary z pewnością rodzicom się nie spodobają…

Sponsorowane
Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Diana Mołek

Pasjonatka podróżowania, nałogowa internautka i zakochana w kotach

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Od soboty ponad 150 powiatów i miast z nowymi restrykcjami!

   Stadion Narodowy stanie się “superszpitalem” polowym. Ruszyły pierwsze prace