w

Całkowity lockdown! Zamknięte “nieistotne” sklepy, restauracje, bary, kina

Niektóre kraje do tego stopnia obawiają się nowego szczepu koronawirusa, Omikrona, że zdecydowały się na wprowadzenie całkowitego lockdownu. Jednym z nich jest na przykład Holandia. Od niedzieli, 19 grudnia zamknięte są tam m.in. szkoły, uniwersytety, restauracje, bary a nawet niektóre sklepy. Lockdown ma trwać do 14 stycznia.

Sponsorowane

Całkowity lockdown w Holandii

Informację o lockdownie przekazał premier Mark Rutte w czasie konferencji prasowej, która miała miejsce w sobotę, 18 grudnia. Podkreślił, że decyzja była “nieunikniona z powodu piątej fali, wywołanej przez wariant Omikron, który już nas zaatakował”.

Kilka dni przed ogłoszeniem tych informacji Mark Rutte mówił o przedłużeniu tak zwanej łagodnej blokady, która obowiązywała na terenie Holandii. W czasie jej trwania sklepy i usługi musiały być zamknięte do godziny 17. Jednak to nie przekonało przedstawicieli Zespołu ds. Zarządzania Epidemią. Eksperci podkreślali, że otwarte powinny zostać tylko supermarkety i apteki.

Aptekapodzlotymlwem
Sponsorowane

Jak teraz wygląda lockdown w Holandii

Otóż twardy lockdown musi odbywać się zgodnie z kilkoma zasadami. Należą do nich: wszystkie “nieistotne” sklepy oraz restauracje, bary, salony fryzjerskie, siłownie, kina, teatry i muzea będą zamknięte. Gospodarstwa domowe mogą gościć nie więcej niż dwie osoby, także maksymalnie dwie osoby będą mogły ze sobą przebywać na zewnątrz.

Te obostrzenia weszły w życie już 19 grudnia i trwać będą do 14 stycznia. Co więcej, do 9 stycznia wszystkie szkoły odbywać będą naukę zdalną.

Brak działania w tej chwili prawdopodobnie doprowadziłby do trudnej do opanowania sytuacji w szpitalach, która już ograniczyła regularną opiekę, aby zrobić miejsce dla pacjentów z Covid-19 – powiedział Mark Rutte.

Pxhere

Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w Holandii?

W ciągu kilku dni zwiększyła się liczba zakażonych Omikronem, w samym Amsterdamie aż dziesięciokrotnie. W poniedziałek zakażonych tą odmianą było 2,5% wszystkich zakażonych osób, a w czwartek już 25%.

Niestety, to co obserwujemy w Amsterdamie czeka nas w reszcie kraju – powiedział wirusolog Menno de Jong w programie telewizji publicznej “EenVandaag”.

Sponsorowane

Pixabay

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Olek Żak

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane

      Autobus “idzie bokiem” w poprzek jezdni. Nagranie z Łodzi obiegło sieć

      Pawłowicz zadrwiła z wyglądu Olejnik. Do komentarza dołączyła własne zdjęcie