w

Trumna królowej Elżbiety była gotowa od 30 lat. Nie bez powodu wyłożono ją ołowiem

Monarchini Wielkiej Brytanii zmarła 8 września, w posiadłości w Balmoral. Trzy dni później trumna królowej Elżbiety II została wystawiona na widok publiczny na kolejne 8 dni. Wiele osób zastanawia się, jak to możliwe, że przez tak długi czas ciało zmarłej królowej mogło znajdować się poza miejscem przeznaczonym do przechowywania zwłok?

Sponsorowane

Trumna królowej Elżbiety II

Okazuje się, że protokół na wypadek śmierci monarchini był gotowy już od momentu objęcia przez nią władzy. Przygotowana została również trumna. Podobna jest do trumny zmarłego w zeszłym roku księcia Filipa. Wykonała ją bowiem ta sama firma, ale aż 30 lat temu. Dokładna data nie jest jednak znana, ponieważ dokumenty z nią związane zaginęły w chwili sprzedaży firmy, w 2005 roku.

Flickr

Ciało Elżbiety II spoczęło w trumnie, która wykonana jest z angielskiego dębu z mosiężnymi elementami oraz wyłożonej ołowiem. Od chwili, gdy ją wyprodukowano, znajduje się pod opieką dwóch różnych firm, które z kolei odpowiadają za królewskie potrzeby. Pierwsza firma to “JH Kenyon Ltd”, a druga “Leverton and Sons”.

Sponsorowane

Materiały, z których wykonana trumnę

Trumna zbudowana jest z dwóch oddzielnych trumien. Pierwszą z nich stanowi ołowiane wnętrze, które umieszczone jest w drewnianej konstrukcji z dębu angielskiego. Tradycyjne drewno, z którego wykonuje się królewskie trumny pochodzi ze szczególnego miejsca, mowa o wiejskiej rezydencji Sandringham. Takie a nie inne materiały użyte do wyprodukowania trumny sprawiają, że jest ona zdecydowanie cięższa, niż tradycyjna.

Twitter

Dlaczego w drewnianej trumnie wylana jest jeszcze jedna, ta z ołowiu? Otóż używa się go w celu uszczelnienia trumny, zatrzymaniu wilgoci i spowolnieniu procesu rozkładu nawet o rok. Brak wilgoci sprawia, że ciało nie ulega procesowi gnicia, a wysusza się, przez co zachodzi naturalna mumifikacja. Co najważniejsze, ołów nie ulega rozkładowi, więc szczelność trumny nie jest zagrożona, a co za tym idzie, nie ma możliwości wydostania się jakichkolwiek zapachów czy gazów. Jest to bardzo istotny aspekt, jeśli trumna ma zostać pochowana nad ziemię, a nie wkopaną w nią. Miejscem ostatniego spoczynku królowej Elżbiety II jest królewska kaplica nazywana kaplicą Jerzego VI. Spoczęła tam również trumna księcia Filipa, a także trumny rodziców Elżbiety.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Wojciech Bartman

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane

      Pogrzeb królowej Elżbiety II nie obył się bez wpadki Dudy. Nagrały to kamery!

      Zauważyła dziwną rzecz na opakowaniu czekolady. E. Wedel od razu zaczęła się tłumaczyć