w

Nowy hantawirus w Europie. Zanotowano pierwszy przypadek infekcji SEOV

Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego Charité w Berlinie w specjalnym komunikacie kliniki potwierdzili pierwsze zakażenie człowieka odzwierzęcym hantawirusem SEOV. Badacze namierzyli wirusa u młodej pacjentki i jej domowego szczura.

Sponsorowane

Wirus pochodzi z Azji i prawdopodobnie został przeniesiony do Europy przez dzikie szczury na statkach. Wirus wcześniej nie był obserwowany w Niemczech.

– powiedział jeden z autorów badania, prof. Hofmann

Szczur domowy, który był nosicielem wirusa prawdopodobnie został sprowadzony z innego państwa. Jego infekcja została namierzona, gdy pacjentka, u której pojawiły się objawy ostrej niewydolności nerek musiała zostać objęta intensywną hospitalizacją. Seria badań, w tym testy serologiczne, wykazały zakażenie hantawirusem, który jednak nie był do tej pory zarejestrowany w Europie. Jako, że hantawirusy pochodzą od zwierząt, lekarze zdecydowali się przebadać otoczenie pacjentki – w tym udomowionego szczura. Wyniki testów u szczura wykazały tę samą infekcję – wirusem SEOV.

Nowy wirus SEOV może wpłynąć na nasze podejście do gryzoni dzikich i udomowionych.

Do tej pory jedynie kontakt z myszami powodował podejrzenie zakażenia hantawirusem. Teraz trzeba będzie rozważyć możliwość zakażenia także po kontakcie ze szczurami dzikimi lub udomowionymi.

– mówią autorzy badania.
Sponsorowane

Naukowcy zalecają zachowanie ostrożności wśród osób, które hodują szczury.

Fakt, że ten patogen został potwierdzony u szczura domowego, oznacza również, że wirus może być eksportowany poprzez handel tymi zwierzętami, praktycznie do dowolnego miejsca na świecie.

Zgodnie z opinią WHO wirus SEOV, który ma zdolność przenoszenia się ze szczurów na ludzi może prowadzić do wystąpienia krwawień i zespołu nerkowego, jednak może przebiegać również bezobjawowo. Nie ma jednak skutecznej metody na leczenie infekcji wirusem SEOV. Dobrą wiadomością jest fakt, że wirus nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Michał Czaroń

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Polscy artyści otrzymają prawie 400 mln zł wsparcia. Golcowie i Bayer Full na liście

   16-latka zakuto w kajdanki bo pomylił się na kasie samoobsługowej w Biedronce. Poszło o 2,12zł