w

Alarm na terenie całej Polski! Mateusz Morawiecki ogłosił go wczoraj o 23:59

Resort spraw wewnętrznych i administracji powiadomił, że wprowadzony został na terenie całego kraju pierwszy stopień alarmowy CRP (ALFA-CRP). Wszystko na mocy zarządzenia podpisanego przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Sponsorowane

Skąd taka decyzja?

Decyzja o wdrożeniu pierwszego stopnia alarmu CRP zapadła krótko po tym, jak pojawiła się informacja o cybernetycznym ataku na Ukrainie. Jednak do tej pory nikt nie potwierdził, czy ruch Polski ma z tym bezpośredni związek. MSWiA nie podało żadnych informacji na ten temat.

Twitter

Alarm CRP zaczął obowiązywać już we wtorek, 15 lutego, o godzinie 23:59. Będzie trwał aż do poniedziałku, 28 lutego, również do godziny 23:59.

Sponsorowane

Podobny alarm został już raz ogłoszony w tym roku przez premiera. Dokładnie 18 stycznia resort cyfryzacji poinformował, że taką decyzję podjęto w związku z cyberatakami także na Ukrainie.

ALFA-CRP był wprowadzony również w grudniu. Wówczas miało to związek z organizacją Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021.

Twitter

Czym jest alarm ALFA-CRP?

Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej – czytamy na stronie rządowej.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Paweł Markiewicz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Ksiądz zrobił na religii kartkówkę. Odpowiedź jednego ucznia go zagięła

   Katarzyna Dowbor dostała pierwszą emeryturą. Sama przyznaje, że przeżyła szok