w , ,

Jad pszczeli będzie lekarstwem na raka piersi? Badacze są jednomyślni

Melityna zawarta w jadzie pszczelim zabija komórki nowotworu złośliwego piersi – tak twierdzą badacze z Instytutu Badań Medycznych Harry’ego Perkinsa w Australii Zachodniej. To świeże odkrycie, które niesie sporą nadzieję na przyszłość, jednak lekarze jednogłośnie mówią, że do właściwej terapii przy pomocy pszczół jeszcze długa droga.

Sponsorowane

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2018 roku wykryto aż 2 mln przypadków raka piersi i jest to najczęściej występujący u kobiet nowotwór (stanowi 99% przypadków). Niestety 627 tysięcy chorych kobiet przegrało z tą chorobą.

Testy na pszczołach i trzmielach

Badacze pobrali ponad 300 próbek jadu od różnych gatunków pszczół i trzmieli. Jednak to właśnie jad pochodzący z pszczelich żądeł przyniósł najlepsze efekty w walce z komórkami złośliwego nowotworu piersi. Za skuteczną eliminację komórek rakowych odpowiedzialna jest melityna, która bez wpływu na układ odpornościowy organizmu potrafi zabić wyniszczające komórki. Co ciekawe, naukowcy sprawdzili działanie melityny na inne rodzaje nowotworów i okazało się, że również w ich przypadku rozwój raka jest hamowany. Lekarze zaznaczają, że melitynę można wytwarzać syntetycznie.

Szczegółowe wnioski z badań zamieszczono w piśmie naukowym Nature Precision Oncology.

Sponsorowane

Jad testowaliśmy na normalnych komórkach piersi oraz komórkach z klinicznych podtypów: raka piersi z dodatnim receptorem hormonalnym, wzbogaconym w HER2 i potrójnie ujemnym. Odkryliśmy, że szybko zmniejszyła się żywotność potrójnie ujemnego raka piersi i komórek raka piersi wzbogaconych w HER2.

– powiedziała Ciara Duffy z Instytutu Badań Medycznych Harrego Perkinsa

Potrzebne kolejne badania i testy kliniczne

Zespół z Instytutu Badań Medycznych Harrego Perkinsa nie ma wątpliwości, że to odkrycie w znaczący sposób wpłynie na przyszłość badań nad rakiem. Entuzjazmu naukowców nie podziela prof. Alex Swarbrick z Instytutu Badań Medycznych Garvan w Sydney. Twierdzi on, że jest zbyt wcześnie na wróżenie sukcesu.

Już wiele substancji uznawano za skuteczne w walce z nowotworami, jednak opierało się to zawsze o badania laboratoryjne. Aby odkrycie uznać za przełomowe trzeba sprawdzić je w praktyce klinicznej.

– powiedział naukowiec w rozmowie z BBC News.

Trzymamy kciuku za badania! Miejmy nadzieję, że obawy prof. Alexa Swarbrick’a szybko zostaną obalone, a pierwsze przypadki walki z rakiem wygranej przy pomocy tej metody odnotujemy już niebawem.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Diana Mołek

Pasjonatka podróżowania, nałogowa internautka i zakochana w kotach

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane

      Uwaga! Groźna bakteria w produktach z Biedronki, Lidla, Selgrosa a nawet w McDonald’s!

      Wysadził swój dom próbując zabić muchę