w , ,

Bon turystyczny. Kiedy, gdzie i jak? Sprawdź co musisz wiedzieć

Prezydent Andrzej Duda w piątek podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Poniżej wyjaśniamy na jaką kwotę będzie wydawany ów bo, kto będzie mógł skorzystać oraz w jaki sposób będzie można go zrealizować.

Sponsorowane

Ustawa o #PolskiBonTurystyczny z podpisem @prezydentpl. Oznacza to, że rodzice dostaną 500 zł na każde dziecko i dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością. Polskie rodziny będą mogły wykorzystać bony aż do marca 2022 r.

– czytamy na Twitterze resortu rozwoju.

Czym jest bon turystyczny?

Bon turystyczny to forma wsparcia dla polskich rodzin oraz gałęzi turystycznej polskiej gospodarki w dobie kryzysu wywołanego przez pandemię COVID-19. Wsparcie wyniesie jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie jako uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Sponsorowane

Gdzie będzie można “zapłacić” bonem turystycznym?

Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Mogą to być m.in.: pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Wciąż trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej, dlatego nie wiadomo jeszcze czy bonem będzie można płacić za spływy kajakowe czy parki linowe. Lista przedsiębiorstw wspierających tę formę płatności pojawi się na stronie bonturystyczny.gov.pl.

Czy bonem turystycznym można płacić wielokrotnie?

Tak, płatności można dokonywać podobnie jak kartą płatniczą – aż do wyczerpania kwoty bonu.

Do kiedy bon turystyczny będzie ważny?

Polski Bon Turystyczny będzie ważny do końca marca 2022r.

Sponsorowane

Dla kogo przeznaczony jest bon turystyczny?

Z tej formy wsparcia będą mogły skorzystać rodziny z co najmniej jednym dzieckiem. Tak samo jak w przypadku 500 plus, dochód rodziny nie będzie miał żadnego znaczenia.

Jak wnioskować o bon turystyczny?

Aby wnioskować o bon turystyczny należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jeśli masz profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektronicznego będzie to natychmiastowe i nie wymaga dodatkowych formalności. Jeśli takiego profilu nie masz, niektóre systemy bankowości internetowej umożliwiają jego natychmiastowe założenie. Bon zostanie aktywowany po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych.

Jak wygląda bon turystyczny?

Bon turystyczny będzie mieć postać dokumentu elektronicznego. Po aktywacji w przez ZUS, będzie on przekazany jako unikalny, 16-cyfrowy numer wiadomością SMS na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Od kiedy można korzystać z bonu turystycznego?

Po wejściu w życie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym Minister Rozwoju ogłosi, od kiedy będzie można korzystać z bonów. W tej chwili w ZUS trwają prace wdrożeniowe systemu informatycznego.


Na te i inne pytania, odpowiedzi znajdziesz na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej, która koordynuje projekt.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Paweł Krawczyk

Lubi gotować, dobrze zjeść i pisać na citybuzz ;)

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Uwaga na oszustów. Proponują “korzystne vouchery urlopowe” jako dopłata do bonów turystycznych!

   Polscy kibice wynajęli 20 zwyżek, by obejrzeć mecz. Efekt? Niespotykana trybuna!