w

NBP wyda nowy banknot 20 zł. Nie do wiary, czyj wizerunek się na nim znajdzie!

Narodowy Bank Polski wyemituje banknot 20 zł, na którym znajdzie się podobizna Lecha Kaczyńskiego oraz wiele innych, ważnych dla Polski symboli. Podpisanie banknotu przez prezesa NBP, prof. Adama Glapińskiego, miało miejsce 10 kwietnia. Emisja rozpocznie się zaś 9 listopada 2021 roku. Banknot “Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” ukaże się w nakładzie do 80 tysięcy sztuk.

Sponsorowane

Nowy banknot kolekcjonerski

W 11 rocznicę katastrofy smoleńskiej prezes NBP, prof. Adam Glapiński, złożył podpis na kolekcjonerskim banknocie z Lechem Kaczyńskim.

Na każdym polskim banknocie widnieje podpis Prezesa NBP. W ten symboliczny sposób prezes banku centralnego, jedynego emitenta polskich znaków pieniężnych potwierdza, że są one prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Składanie podpisu na banknocie to tradycja pielęgnowana z przerwami od ponad 200 lat i dotyczy każdego nowego banknotu, zarówno banknotów powszechnego obiegu, jak i kolekcjonerskich. Złożenie podpisu oznacza akceptację wizerunku i szaty graficznej banknotu oraz jest wyrazem zgody Prezesa NBP na jego produkcję – wyjaśnił, gdy podpisywał banknot

Twitter
Sponsorowane

Dotychczas zainteresowani mogli się przyjrzeć jedynie awersowi banknotu. Rewers pozostawał zaś tajemnicą. Teraz jednak ukazano drugą stronę banknotu, wieszając jego wielki plakat na siedzibie Narodowego Banku Polskiego.

Jak będzie wyglądał banknot?

Wiemy już dokładnie jak będzie wyglądał banknot kolekcjonerski “Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”. Na przedniej stronie został umieszczony śp. prezydent RP, Lech Kaczyński na tle Pałacu prezydenckiego. Druga strona banknotu odnosi się do strajków w gdańskiej stoczni. Znajdziemy na niej uniesione ręce z symbolem victorii, a także dźwig. Po lewej stronie od nich widnieje zaś budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, wybudowanego za kadencji Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta Warszawy.

Twitter

Jak wam się podoba?

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Diana Mołek

Pasjonatka podróżowania, nałogowa internautka i zakochana w kotach

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Beata Kozidrak traci kolejny duży kontrakt?! Wszystko przez jazdę pod wpływem

   Niewiarygodne, ile zarabia proboszcz parafii. Kwota przyprawia o zawrót głowy