w

W całej Polsce ogłoszono alarm terrorystyczny. Będzie trwał aż do niedzieli!

Po raz kolejny wprowadzono w Polsce pierwszy stopień alarmu o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni (ALFA-CRP). Wynika on z ataku na ukraińskie strony rządowe, poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Sponsorowane

Premier ogłosił alarm przed cyberatakiem

Całkiem niedawno również ogłoszono w Polsce alarm przed cyberatakiem. Miało to miejsce podczas Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021, który odbywał się od 6 do 10 grudnia w Katowicach.

Już wczoraj, to jest we wtorek, 18 stycznia, Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie pierwszego stopnia alarmu, przed możliwym atakiem cybernetycznym. Będzie on trwał aż do końca tygodnia, czyli do niedzieli 23 stycznia, do godziny 23:59.

Wprowadzenie stopnia ALFA-CRP ma charakter prewencyjny – wiąże się z cyberatakami, do których doszło w ostatnich dniach na Ukrainie – przekazało Ministerstwo Cyfryzacji.

Sponsorowane
Twitter

Podobno to największy atak od kilku lat. W incydencie zablokowano blisko 70 rządowych serwisów.

Ale to jeszcze nie koniec konsekwencji ataku. Odcięto również dostęp do platformy Diia, to odpowiednik naszej polskiej aplikacji mObywatel. Wykorzystano do tego złośliwe oprogramowanie, które ma na celu zniszczenie danych znajdujących się na zainfekowanych urządzeniach.

Gov

Co w rzeczywistości oznacza dla nas wprowadzenie alarmu CRP?

Otóż zostaje on wprowadzony w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Musi ono dotyczyć systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej.

Jego wprowadzenie oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Chodzi o możliwość ewentualnego naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Pixabay
Sponsorowane

Stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje w drodze zrządzenia Prezes Rady Ministrów na podstawie ustawy z czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych. Są cztery stopnie alarmu: ALFA, BRAVO, CHARLIE i najwyższy DELTA. Póki w Polsce ogłoszony pierwszy stopień.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Paweł Krawczyk

Lubi gotować, dobrze zjeść i pisać na citybuzz ;)

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Beata Tadla w szpitalu. Prawdopodobnie trafiła tam w skutek zapaści

   Lista najczęstszych objawów zakażenia Omikronem. Pojawiają się u 73% chorych