w ,

Na to czekali kierowcy! Prawo jazdy nie będzie potrzebne przy kontroli. Ale to nie wszystko

Trzeba przyznać, że to co szykuje Ministerstwo Infrastruktury to spora rewolucja dla nas – kierowców. Brak konieczności wożenia prawo jazdy, to ogromne ułatwienie, szczególnie dla nas – zapominalskich 🙂 Ale zapowiada się szereg ułatwień. Poniżej lista tego czego możemy się spodziewać.

Sponsorowane

Prawo jazdy

Konieczność posiadania przy sobie prawa jazdy podczas prowadzenia pojazdy zostanie zniesiona. I to chyba najważniejsza zapowiadana zmiana:

– Kierujący pojazdami posiadający polskie prawo jazdy będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy będą podczas kontroli drogowej sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców

– informuje resort infrastruktury.

Dowód rejestracyjny

Sponsorowane

Zniesiona zostanie również konieczność wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy braknie miejsca na kolejne pieczątki, przeznaczone do wpisania kolejnego terminu badania technicznego samochodu.

Karta pojazdu i nalepka kontrolna

Następne zapowiadane ułatwienie to zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika.

Dzięki temu właściciele pojazdów oszczędzą, np. podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy w sumie 94,5 zł (karta pojazdu – 75 zł i nalepka kontrolna – 18,5 zł i łącznie 1 zł opłaty ewidencyjnej)

– wylicza Ministerstwo Infrastruktury

Pojazd zarejestruje starosta

Nowelizacja ustawy zakłada wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdu (lub czasowej rejestracji) na wniosek właściciela przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania. Możliwa ma się stać również czasowa rejestracja pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru, i to również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu.

Zachowanie tablic rejestracyjnych

Istnieje propozycja, by na wniosek właściciela, umożliwić zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego.

Dzięki pozostawieniu numeru rejestracyjnego pojazdu nie trzeba będzie ponosić opłaty 80zł za wydanie nowych tablic rejestracyjnych. Tym samym nalepka kontrolna również stanie się zbędna. Łącznie z opłatą ewidencyjną daje oszczędność w wysokości 99,50 zł.

Sponsorowane

Dealer zarejestruje nowy pojazd

Zgodnie z propozycją Ministerstwa, formalności, związane z rejestracją pojazdu będzie mógł wykonać za klienta salon sprzedaży.

Takie rozwiązanie ułatwi proces rejestracji, zaoszczędzi czas kupującego i umożliwi mu odbiór gotowego do podróży pojazdu bezpośrednio z salonu sprzedaży.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Ministerstwo Infrastruktury zamierza wprowadzić przepisy, które umożliwią czasowe wycofanie z eksploatacji samochodów osobowych (obecnie jest to niemożliwe). Ma to jednak dotyczyć pojazdów uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych.

Zgodnie z projektem, samochód (np. po wypadku) będzie można wycofać na okres od 3 do 12 miesięcy, ale nie częściej niż przed upływem 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie pojazdu do ruchu będzie się wiązać z koniecznością wykonania badania technicznego.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Nowe przepisy wejdą w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem rozwiązań związanych z koniecznością wydania komunikatu Ministra Cyfryzacji.

Przepisy dotyczące zniesienia obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej wejdą w życie po upływie 24 miesięcy od publikacji.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Paweł Krawczyk

Lubi gotować, dobrze zjeść i pisać na citybuzz ;)

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Ivan Komarenko nagrał #Hot16Challenge. “Covidu nie ma”, szczepionki są złe

   5 tys. zamiast 500 zł mandatu. Walka z piratami drogowymi – czas start!