w ,

Sauvignon Blanc, Riesling, Chardonnay: kluczowe szczepy białych win w pigułce

Zwane Wielką Trójką: sauvignon blanc, riesling i chardonnay to trzy najbardziej rozpowszechnione białe odmiany winorośli na świecie. Każda z nich ma swój unikalny charakter i specyfikę. Warto poznać ich cechy szczególne, aby lepiej zrozumieć ich różnice i podobieństwa i wybrać swój ulubiony szczep. Przeczytaj ten artykuł i wybierz swoje idealne białe wino na Rafa-Wino.pl.

Sponsorowane

Savignon Blanc – lekkość i aromatyczność

Sauvignon Blanc to odmiana, która cieszy się popularnością głównie za sprawą pozycji z Nowej Zelandii. Wina te są bardzo aromatyczne, soczyste, pełne zamachu tropikalnych owoców (marakui), nierzadko skoszonej trawy. Produkowane są w dość podobnym stylu i przez swój charakter bardzo łatwo je rozpoznać. Gdy raz spróbujesz nowozelandzkiego savignon blanc, bez problemu rozpoznasz go przy kolejnej degustacji. Dzięki temu, wielu konsumentów przywiązuje się do tych win i chętnie po nie sięga wielokrotnie.

Warto jednak pamiętać, że ojczyzną tej odmiany jest Francja, a dokładnie dolina Loary. Region ten do dzisiaj na mapie świata pozostaje ważnym regionem produkcji sugivnon blanc. W porównaniu do butelek z antypodów, loarskie wina będą mniej rozbuchane, bardziej mineralne, czasem wręcz pachnące krzemieniem.

Sauvignon blanc to doskonałe wino na aperitif. Stanowi też idealną parę do nowalijek, szparagów, czy owoców morza. Sauvignon Blanc doskonale komponuje się z rybami i owocami morza, takimi jak dorsz, krewetki czy ostrygi, dzięki swojej świeżości i kwasowości. Świetnie sprawdza się również w połączeniu z białym mięsem, takim jak kurczak czy indyk, oraz serami, szczególnie kozimi. Dodatkowo, to wino idealnie uzupełnia sałatki z cytrusowym dressingiem oraz lekkie dania kuchni azjatyckiej, na przykład sushi czy tajskie curry.

Sponsorowane

Spróbuj kilku butelek z różnych regionów i znajdź swoje ulubione sauvignon blanc – rafa-wino.pl jest bardzo dobrym adresem do zakupów smacznego wina online.

Riesling – kwasowość i mineralność

Ojczyzną rieslinga są tereny nad Renem w Niemczech. Odmiana nadal stanowi najważniejszy szczep uprawiany w tym kraju. Wspaniałe rieslingi znajdziemy też w Dolnej Austrii (zwłaszcza w Wachau, Kremstal i Kamptal), w Alzacji, ale też w chłodniejszych regionach Nowego Świata. Słynne są zwłaszcza te z Clare Valley (Australia), Elgin (RPA) czy Washingtonu (USA). Obecnie w polskim winiarstwie riesling to druga najpopularniejsza biała odmiana.

Riesling słynie zwłaszcza ze swojej intensywnej, wibrującej kwasowości. To cecha tak nierozerwalnie związana ze szczepem, że często słyszy się opinie – riesling to „kwasior”. Rzeczywiście, zwłaszcza dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z degustacją wina, w pierwszym kontakcie riesling może wydać się dość kwasowy. Jednak wraz z poszerzaniem horyzontów, szczep zyskuje i stawiany jest na wysokim podium.

Typowy riesling to wino dość lekkie, bardzo soczyste i orzeźwiające. Pachnie i smakuje jabłkami, cytrusami, czasem kwiatami czy brzoskwiniami. To właśnie z tymi winami związane jest pojęcie mineralności, a więc kamiennego czy stalowego charakteru, który często reprezentuje pozycje z tej odmiany.

Wysoka kwasowość sprawia też, że rieslingi powstają w szerokim wachlarzu styli. Oczywiście najpopularniejsze pozostają wina wytrawne, ale w sklepach znajdziecie również pozycje od półwytrawnych przez półsłodkie, aż po pełne słodyczy, bogate wina deserowe. Co ważne – dzięki wspomnianej kwasowości wina nawet z wysokim poziomem cukru nie są przytłaczające. Rieslingi uchodzą też za jedne z najbardziej długowiecznych białych win.

Lekkie, kwaskowe rieslingi to wina idealne na słoneczny dzień, niosące dużo orzeźwienia. Świetnie pasują do grillowanych czy pieczonych ryb i owoców morza. Wina z delikatną słodyczą sprawdzą się z sushi czy innymi aromatycznymi i ostrymi daniami kuchni azjatyckiej. Butelki, które są już wyraźnie słodkie będą idealne do takich deserów jak sernik czy szarlotka.

Chardonnay – beczka i maślane nuty

Sponsorowane

Chardonnay to odmiana najbardziej esencjonalna i najpełniejsza z naszej „wielkiej trójki”. Najczęściej są to wina dojrzewające w kontakcie z dębem, w efekcie uzyskują typowe nuty waniliowe, orzechowe, maślane i dymne. W smaku są często maślano-waniliowe, z dodatkiem słodkich jabłek i gruszek, czasem również przypraw i pieprzu oraz wyczuwalną umiarkowaną kwasowością.

Podobnie jak sauvignon blanc, chardonnay ma swoją ojczyznę we Francji, a dokładnie w Burgundii. Do dzisiaj burgundzkie chardonnay uchodzą za najlepszych przedstawicieli odmiany, którzy rozpowszechnili odmianę się na cały świat. Trudno byłoby wymienić kraj winiarski, w którym nie znajdziemy chardonnay, powstających w tym typowym, beczkowym stylu, często określanym jako „burgundzki”. Na baczniejszą uwagę w tej kategorii zasługują wina z Kalifornii, Casablanca Valley w Chile, czy z włoskiej Alto Adige.

Chardonnay to odmiana, która idealnie sprawdza się w połączeniach kulinarnych z rybami albo mięsem w śmietankowo-maślanych sosach. Ryba z francuskim sosem burre blanc (na bazie wina, masła i szalotek), duszony kurczak, a nawet cielęcina z sosem pieczarkowo-maślanym to idealne połączenie dla beczkowego chardonnay.

Poszukuj nowych smaków i degustuj różnorodne wina chardonnay – Rafa-wino.pl oferuje ich szeroki wybór w różnych przedziałach cenowych.

Trzej biali muszkieterowie

Aromatyczny sauvignon blanc, rześki riesling i bogaty chardonnay to trzej muszkieterowie wśród białych win. W tercecie prezentują niezwykłą różnorodność smaków i aromatów. Ich bogactwo sprawia, że każdy miłośnik wina znajdzie tu coś dla siebie.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Paweł Krawczyk

Lubi gotować, dobrze zjeść i pisać na citybuzz ;)

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane

      Jak dobrać podkład do twarzy? Sprawdzone sposoby na dopasowanie idealnego odcienia