w

Miała pracować za 9 zł za godzinę. Gdy usłyszała zakres obowiązków, zdębiała

Pxfuel

Będąc w klasie maturalnej, Aleksandra zdecydowała się na pracę w charakterze opiekunki do dzieci. W przeciwieństwie do swoich oczekiwań okazało się, że do jej obowiązków nie należy jedynie praca niani.

Sponsorowane
Pixabay

Pracownik na pełen etat

Aleksandra wychowała się w dużym mieście. To dawało nadzieje na łatwe znalezienie pracy w charakterze niani. Szybko okazało się, że wymagania potencjalnych klientów zaskoczyły Agnieszkę. Szok przeżyła, gdy na „dzień dobry” pytano ją, czy zna język francuski, czy chiński. Niektórzy klienci wymagali certyfikatu kursu pierwszej pomocy. Mimo że dziewczyna zaznaczały w formularzu, że jest licealistką. Wymagania wobec niej zupełnie nie przystawały do profilu ogłoszenia.

Pixnio

Sponsorowane

Kiedy wreszcie znalazła pracę, to okazało się, że jest w praktyce służącą na cały etat. Do jej obowiązków należało nie tylko odbieranie 7-letniego chłopca ze szkoły. Odrabianie z nim lekcji czy wypełnianie czasu wolnego. Matka dziecka uznała, że niania powinna zajmować się też domem. Także prać, robić zakupy czy sprzątać. Co gorsza, ponieważ kobieta była w trakcie rozwodu, to Agnieszka musiała wysłuchiwać jej zwierzeń dotyczących związku.

„Czułam się jak jej terapeuta, często takie rozmowy odbywały się już po godzinach mojej pracy” – opowiada Aleksandra.
Kiedy zaprotestowała, że zakres jej obowiązków, jest nieadekwatny do pensji. Kobieta odpowiedziała, że na okresie próbnym nie powinna liczyć na więcej.

Hippopx

Niania to nie gosposia

Podobne doświadczenia ma także Daria. Dziś pracuje jako pełnoetatowa niania, ale doskonale pamięta wymagających rodziców. Rodzice dzieci oczekiwali od Darii, że będzie też sprzątać dom, rozwiesi pranie czy wyprowadzi psa. Oczywiście nie chcieli słyszeć o żadnej podwyżce.

Rodzice myślą, że taka opieka powinna kosztować 5 złotych, a najlepiej, to jakby była darmowa. Jak słyszą stawkę 15 zł za godzinę, to jest lament. Teraz to jest moja stawka minimalna, ale pracowałam nawet za 9 zł/h. Nauczyłam się też prosić o zapłatę “z góry”, bo zdarzyło się, że dostałam mniej, “bo to nie jest tyle warte” albo “dam pani jutro” i więcej się nie odezwali – opowiada

Negativespace

Niania poszukiwana od zaraz

Sponsorowane

Ze względu na zmieniający się charakter pracy wielu osób, niania jest obecnie bardzo poszukiwanym zawodem. Wedle deklaracji stawka godzinowa wynosi średnio 12,73 zł netto i rośnie. Nadal jest to jednak mniej niż minimalna stawka godzinowa, obowiązująca w Polsce. Z raportu “Rynek Niań w Polsce” wynika, że najlepiej zarabiają nianie w województwie mazowieckim. Najgorzej wygląda sytuacja w podlaskim gdzie średnia płaca to 10,16 zł.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Paweł Krawczyk

Lubi gotować, dobrze zjeść i pisać na citybuzz ;)

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

   Sponsorowane

   Dantejskie sceny w autobusie! 70-latka rzuciła się z pięściami na 15-latkę

   Czytała zaproszenie na ślub i ją zatkało. To, że nie chcieli dzieci to pryszcz w porównaniu z…