w

Zadanie z matematyki krąży po sieci. Rodzice są zbulwersowani uwagą nauczyciela

Facebook

W społeczeństwie coraz więcej osób jest zdania, że szkoła wcale nie uczy dzieci racjonalnego myślenia, a tego szablonowego, zgodnego ze schematem. Uczniowie powinni postępować według z góry narzuconych zasad i klucza. To, co nieszablonowe i wybiega poza klucz często uznawane jest za nieprawidłowe czy niewłaściwe.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Sprawdzian

Na Facebooku krąży zdjęcie pewnego zadania z matematyki. Dotyczy ono sprawdzenia umiejętności odejmowania i dodawania. Fotografię upublicznili rodzice dziecka, których bardzo zaniepokoiła skala oceny nauczyciela. Pedagog chyba zbyt mocno wzięła sobie do serca klucz odpowiedzi.

Tak brzmi treść zadania:

Babcia upiekła 16 babeczek. Dała Zuzi i Jackowi po 3 babeczki. Ile babeczek ma teraz babcia?

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Uczeń wykonał obliczenie, nie pomylił się. Jego rozwiązanie wyglądało następująco: “16-6=10”.

Jednak nauczycielka przekreśliła równanie i zamieściła sprostowanie “16-3-3=10”.

Hmm, zdaje się, że oba sposoby liczenia są prawidłowe. Co więcej, oba dają ten sam wynik. Różnica polega na tym, że dziecko w głowie dodało sobie liczbę babeczek przekazaną Zuzi i Jackowi, skąd wzięła się liczba 6. Umiejętność sprawnego liczenia w myślach nie została doceniona przez pedagoga, wręcz przeciwnie.

Facebook

Nauczycielka poprawiła też odpowiedź słowną. Ta napisana przez dziecko brzmiała: “Babci zostało 10 babeczek”. Jaką formę akceptuje pedagog? “Babcia ma teraz 10 babeczek”. Czy widzicie różnicę w przekazywanej informacji? No właśnie, nam też trudno jest ją dostrzec…

Taki system szkolnictwa jest dobry oczami państwa, tępi indywidualne talenty, hoduje posłusznych ignorantów, brak odwagi do reformy, na zdrową i wydajną… Oczekuje się wydajności dostosowanych do obecnych czasów, przy jednoczesnym korzystaniu z przestarzałych mechanizmów – pisze jeden z ojców

Rodzi się pytanie, którą drogą zamierza pójść szkołą? Czy dzieci zamiast logicznego, samodzielnego myślenia, wyniosą z niej przeświadczenie, że bardziej doceniane jest powielanie schematów? Mamy nadzieję, że tak się nie stanie.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo
Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Darek Kud

Student, pasjonat fotografii i mieszkaniec Rzeszowa od kiedy pamięta ;) Interesuje się życiem miasta a szczególnie jego rozwojem i inwestycjami.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Przechwalał się zdradą w Biedronce. Wideo ze sklepu trafiło do jego żony!

      Do Polski znów dotrze gwałtowne ocieplenie. Temperatura sięgnie nawet 23°C!