w

To pierwsze objawy Omikronu. Gdy tylko się pojawią od razu idź wykonać test!

Omikron to już kolejna mutacja koronawirusa, która pojawiła się na świecie. Wirus mutuje, aby przeżyć. W związku z tym każda odmiana wywołuje nieco inne objawy u zakażonego. Na początku pandemii mówiło się głównie o kaszlu, gorączce oraz utracie węchu i smaku. Wraz z pojawieniem się wariantu Delta sygnałem, który miał świadczyć o chorobie stały się dolegliwości trawienne. Przy Omikronie zupełnie inne objawy powinny skłonić nas do wykonania testu.

Sponsorowane
Pixabay

Objawy Covid-19

Już na początku pandemii dowiedzieliśmy się, jak objawia się koronawirus. Były to dość łatwe to zauważenia oznaki. Wówczas pacjenci skarżyli się na uporczywy kaszel, wysoką gorączkę, a także utratę węchu czy smaku. Dopiero w kolejnych miesiącach sytuacja się skomplikowała.

Jedną z pierwszych odmian był wariant Alfa, wcześniej zwany też brytyjskim. Wówczas zakażeni coraz rzadziej tracili węch bądź smak. Wśród objawów pojawił się za to katar. Zdarzało się nawet, że infekcja przebiegała bez kaszlu. Później pojawił się wariant Delta. Przypominał zapalenie zatok lub grypę żołądkową. Nagłe zmiany objawów skutkowały utrudnioną diagnostyką. Chorzy mogli nawet nie zdawać sobie sprawy, że cierpią na Covid-19.

Sponsorowane

Pxhere

Okazuje się, że wariant Omikron nie ma również swoistych objawów. Dodatkowo łagodny przebieg zakażenia sprawia, że łatwo jest pomylić je z przeziębieniem. Śledzenie symptomów Omikronu umożliwia ZOE COVID Study — aplikacja gromadząca dane od osób, które przeszły zakażenie koronawirusem. Okazuje się, że najczęściej odczuwały:

– katar,
– ból głowy,
– uczucie zmęczenia (lekkie lub silne),
– kichanie,
– ból gardła.

Pxhere

Zatem kiedy najlepiej wykonać test na Covid-19?

W związku ze zmieniającymi się objawami koronawirusa, skutkującymi licznymi mutacjami, na wykonanie testu powinny zapisywać się wszystkie osoby, które źle się czują. Nawet lekki katar, czy ból gardła mogą świadczyć o zainfekowaniu organizmu Covid-19. Choroba może przebiegać w sposób łagodny i nie wymagać podania np. antybiotyku.

Jeśli więc nie czujesz się dobrze, warto wykonać test, choćby ze względu na jego zakaźność. Nawet jeśli u osoby zakażonej objawy są łagodne, to i tak chory przekazuje patogen dalej. U innej osoby może wywołać silniejsze objawy, zwiększające ryzyko hospitalizacji czy zgonu.

Sponsorowane

Pxhere

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Aleksandra Gwóźdź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Sponsorowane

      Rodzice dostaną jeszcze więcej pieniędzy. Już za kilka dni ruszy 900 plus

      Co widzisz na tym zdjęciu? Odpowiedź zdradza, w jakiej kondycji psychicznej jesteś