w

Nowy szczep koronawirusa! “Może być bardziej odporny na szczepionki”

We francuskiej Marsylii odkryto nowy szczep IHU koronawirusa, prawdopodobnie sprowadzony z Kamerunu. Naukowcy z Instytutu Chorób Zakaźnych w Marsylii (IHU) opublikowali na portalu medycznym MedRxiv artykuł, w którym twierdzą, że znaleźli nowy szczep zakażenia koronawirusem u mieszkańców miasta. Jak wynika z badań, testy na mutacje związane z wariantami koronawirusa wykazały „nietypową kombinację” u 12 mieszkańców miasta w południowo-wschodniej Francji.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo
Pixabay

Nowy szczep koronawirusa

Po raz pierwszy nowy wariant koronawirusa, oznaczony jako B.1.640.2, został zidentyfikowany w listopadzie 2021 roku u osoby, która wróciła z Kamerunu. Naukowcy podają, że analiza genomu wirusa wykryła 46 mutacji.

Tak więc wzór mutacji genomu wskazuje na nowy wariant, który nazwaliśmy „IHU” (odnosząc się do nazwy naszej uczelni) – piszą naukowcy.

Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Szczep koronawirusa, jakim jest Omikron, rozprzestrzenia się obecnie we Francji. Szef resortu zdrowia w tym kraju – Olivier Veran, nie umiał odpowiedzieć na pytanie, czy opcja ta stanie się wkrótce dominująca. Swoją opinię wydała też Światowa Organizacja Zdrowia.

Wikimedia

Jakie są objawy wariantu IHU?

Według Światowej Organizacji Zdrowia wariant wydaje się bardziej przenośny, co oznacza, że może zainfekować więcej osób. Nic nie wskazuje jednak na to, aby zakażeni przechodzili infekcję ciężej. Szybko rozprzestrzeniający się wariant, taki jak Delta lub Omikron, często wyprzedza mniejsze warianty, ponieważ zaraża więcej ludzi i zapewniając odporność ozdrowieńcom, powstrzymuje rozprzestrzenianie się innych wariantów. Widzieliśmy to w przypadku Mu i Lambda, które zostały zdominowane przez deltę.

Flickr

Znany epidemiolog Eric Feigl-Ding napisał na Twitterze, że nowe warianty pojawiają się cały czas. Potrzebne będą więc dalsze badania, aby dowiedzieć się więcej o wariancie IHU.

Cały czas odkrywane są dziesiątki nowych wariantów, ale niekoniecznie oznacza to, że będą bardziej niebezpieczne. To, co sprawia, że wariant jest bardziej znany i niebezpieczny, to jego zdolność do namnażania się ze względu na liczbę mutacji, jakie ma w stosunku do oryginalnego wirusa.

Maxpixel
Reklama | Dzięki nim czytasz za darmo

Tak naprawdę nowe warianty koronawirusa nie powinny interesować nikogo poza wirusologami i epidemiologami. Leczy się je tak samo, diagnozuje się tak samo, szczepi się tak samo – stwierdza z kolei dr Dr hab. Dzieciątkowski.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Marek Banaś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Nadchodzi duże ochłodzenie. -16°C to nie jedyne, co nas czeka

Gortat zaprosił Beatę Kozidrak. Nie spodziewał się tak bezlitosnej reakcji