w

Po ugryzieniu kleszcza oczy zalały się mu krwią. Choroba jest już w Europie

Wiesz, czym jest gorączka krwawiących oczu? To bardzo niebezpieczna choroba, która od niedawna występuje w Afryce, na Bałkanach oraz w Azji. Niedawno wykryta została również w Hiszpanii, u mężczyzny, którego ugryzł kleszcz. Choroba ta jest w 40% śmiertelna. Czy jest możliwość rozprzestrzenienia się jej po Europie?

Sponsorowane

Objawy gorączki krwawiących oczu. Po czym poznać, że ktoś zachorował? Otóż na jego oczach pojawiają się czerwone wybroczyny, siniaki na całym ciele, bardzo wysoka gorączka, pogarsza się też nastrój. Chorobę wywołuje wirus CCHF i jest ona trudna do zdiagnozowania. W pierwszej fazie przypomina grypę.

Pojawia się po ukąszeniu kleszcza

Infekcja wirusowa najczęściej występuje w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie. Jednak jej przypadki wykryto także na południu Europy. Chorobę po raz pierwszy opisano na Krymie w 1944 roku. Choć wydaje się być egzotyczną przypadłością, to znane są zakażenia z terenów Europy – Grecji, czy Rosji. Hiszpania to kolejny kraj i kolejny przypadek. W 2016 roku zmarł tam pacjent właśnie po zdiagnozowaniu infekcji. Póki co w Polsce nie pojawił się jeszcze żaden przypadek gorączki krwawiących oczu – nie znaleziono gatunków kleszczy, które są głównymi roznosicielami tej choroby.

Chorobę tę najczęściej przenoszą tak zwane kleszcze wędrowne, zwane też afrykańskimi. Są znacznie większe od znanych nam kleszczy. ich wygląda charakteryzuje pasiaste odnóża. Po zaatakowaniu, lubią osiadać na uszach czy w okolicy głowy swojej ofiary. Wgryzają się w skórę i żywią krwią.

Sponsorowane

Przypadek zachorowania w Hiszpanii

Mężczyzna w średnim wieku trafił do szpitala w León, północnej części kraju. jego stan był na tyle poważny, że przetransportowano go do wyspecjalizowanej placówki samolotem wojskowym. Na tem moment jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Gorączka krwawiących oczu rzadko przenosi się między ludźmi. Jednak może do tego dojść w wyniku kontaktu z krwią czy płynami ustrojowymi osoby zakażonej.

Pierwsze objawy zakażenia pojawiają się dopiero po 1-3 dniach od momentu ugryzienia kleszcza lub po 5-6 od kontaktu z zakażoną krwią. Należą do nich:

– wysoka gorączka,
– bóle mięśniowo-stawowe,
– bóle głowy i światłowstręt,
– dreszcze.

W kolejnych dniach mogą pojawić się krwawe wymioty i biegunka, krwawienie z nosa czy wylewy krwi do oczu. Bowiem w czasie infekcji dochodzi do pękania naczynek krwionośnych w oczach. kolejny etap to stan przypominający depresję, dochodzi też do niewydolności narządów. Śmierć następuje po około dwóch tygodniach. Najlepiej unikać zakażenia chroniąc się przed kleszczami.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Iza Sucha

7 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Sponsorowane

    42-latka zatrzymała się na stacji. Nie zauważyła, że odjechała bez dwójki dzieci

    500 plus dla małżeństw! Jednak nie każda para otrzymałaby świadczenie