w

Zmiany w hymnie Polski! Tak miałaby wyglądać nowa wersja Mazurka Dąbrowskiego!

Flickr

We wtorek, 5 października na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy przygotowany przez MKDNiS, który zakłada – Uporządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystywania symboli państwowych – flagi i godła RP, a także modyfikację tekstu hymnu Polski.

Sponsorowane

O co dokładnie chodzi?

Otóż jest to propozycja wprowadzenia wzorów symboli państwowych zgodnych ze współczesnymi technikami drukarskimi i graficznymi, a także aby druga zwrotka hymnu narodowego Polski, Mazurka Dąbrowskiego, rozpoczynała się od słów “Jak Czarniecki do Poznania”.

Póki co jest to tylko projekt, skierowany aktualnie do konsultacji publicznej. Resort wyjaśnia, że chodzi przede wszystkim o dostosowanie symboli do wymogów nowych technologii.

Flickr
Sponsorowane

Nadrzędnym celem projektowanej ustawy jest uporządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystywania przez instytucje państwowe, osoby prawne i fizyczne symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, jak również wprowadzenie wzorów symboli państwowych, zgodnych ze współczesnymi technikami drukarskimi i graficznymi – czytamy w uzasadnieniu projektu, w którym przypomniano też, że kwestia uporządkowania symboliki państwowej RP podnoszona jest od wielu lat

W praktyce oznacza to, że ochrona symboli państwowych nie jest możliwa: większość używanych flag i godeł nie odpowiada wymogom obecnej ustawy

Pixabay

Co takiego ma zmienić się w hymnie narodowym?

Józef Wybicki jest autorem słów Mazurka Dąbrowskiego, które powstały w 1797 roku.

Tekst literacki hymnu Rzeczypospolitej Polskiej ze zmianą zaproponowaną przez panel ekspertów dotyczącą zamiany kolejności drugiej i trzeciej zwrotki

Dotychczas śpiewaliśmy drugą zwrotkę zaczynając od “Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę”, a w propozycji miałaby się ona zaczynać słowami “Jak Czarniecki do Poznania”. Chodzi o powrót do źródłowej postaci Mazurka.

Wikimedia
Sponsorowane

Zmiana wydaje się być nieznaczna, jednak jeśli ustawa przejdzie, należy pamiętać, że wymianie będą podlegać również flagi i herby. Będzie to dość kosztowny proces, polegający na:

– Wymianie używanych flag; używanych herbów; tablic z herbem;
– Wprowadzeniu nowych wzorów dokumentów, uwzględniających nowy wzór herbu (np. świadectw; paszportów);
– Stopniowej wymianie umundurowania służb używających herbu bądź barw państwowych;
– Wymianie pieczęci na nowy wzór herbu

Koszt wszystkich zmian szacuje się na 147,8 mln zł w okresie 10 lat od ich wejścia w życie.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Olek Żak

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

   Sponsorowane

   Magda Gessler bez bujnej burzy loków na głowie?! Fani zaskoczeni tą fryzurą

   Żona Krzysztofa Krawczyka zostawiła kartkę z nietypową prośbą na jego grobie