w

Rosjanie w końcu wyszli na ulice! Ale brutalność funkcjonariuszy nie miała granic

Putin ogłosił w Rosji mobilizację wojskową. Cel jest prosty. Chce zebrać nowe siły, by dalej walczyć na Ukrainie, która od lutego pochłonięta jest wojną. Rosjanie wyszli na ulice i zaczęli protestować. Wczoraj, tj. w środę 21 września miała miejsce demonstracja pod hasłem “Stop ‘mogilizacji'” (od słowa “mogiła”).

Sponsorowane

Nowy pobór do wojska

Właśnie w środę prezydent Rosji ogłosił mobilizację wojskową. Rosjanie mają dość. W wielu większych miastach rozpoczęły się protestu i demonstracje zwołane przez organizację Wiosna. Rozpoczęły się o godzinie 19 lokalnego czasu. Oczywiście nie obyło się bez udziału policji, która względem uczestników używała przemocy. Według stanu z godziny 22:40 (21:40 w Polsce) w 38 miastach w Rosji zatrzymano co najmniej 1 311 osób – taką informację podała organizacja OWD-Info. Najwięcej demonstrujących zatrzymano w Petersburgu – 524 i w Moskwie – 502.

W sieci pojawiły się dramatyczne i drastyczne nagrania z brutalnych zatrzymań. W Petersburga funkcjonariuszy policji OMON bili protestujących pałkami i usiłowali ich rozdzielić. Kilkoro zatrzymanych ustawiono na klęczkach pod ścianą.

Sponsorowane

Organizacją OWD-Info podała również jedna z osób zatrzymanych została pobita, kiedy stanęła w obronie kobiety…

Ludzie byli siłą ciągnięci do więźniarek. Pojawiły się także doniesienia o zatrzymanych dziennikarzach.

“Nie chcę, by nasi chłopcy byli tam zabierani. To złe!” – powiedziała zatrzymana dziewczyna.

Ruch Wiosna poinformował, że kolejne manifestacje i działania przeciwko mobilizacji wojskowej zapowiedziane są na dzień dzisiejszy.

Sponsorowane

Rosja straszy więzieniem

Prokuratura w Moskwie już straszy przed nawoływaniem w mediach społecznościowych do udziału w “nieuzgodnionych (z władzami) akcjach publicznych w Moskwie” oraz do podejmowania “innych nielegalnych działań”. Za publikowanie takowych materiałów, angażowanie nastolatków w nielegalną działalność czy organizację nielegalnych akcji i udział w nich przewidziana jest odpowiedzialność administracyjna lub karna, w tym “w postaci pozbawienia wolności do 15 lat”.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Wojciech Bartman

8 komentarze

  1. To że trochę młodzieży wyszła na ulicę to niewiele znaczy jak dla mnie faktycznie ruch wolnościowy lat 80 w Polsce albo taka skala rozruchu w Rosji może by coś zmieniła

  2. Federacji Rosyjskiej potrzebna jest nowa rewolucja październikowa i nowy Lenin żeby obalił Putiniaka i jego zrypaną świtę , jak obalili i wymordowali cara i jego rodzinę .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    Sponsorowane

    Reprezentacja Polski przed starciem z Holandią!

    Woda z Bałtyku zaleje polskie miasta?! To nie jedyny problem