w

Nowe święto państwowe? Dzięki niemu zyskamy kolejny dzień wolny od pracy?

W Polsce w kalendarzu mamy 13 dni w ciągu roku, które są ustawowo wolne od pracy. Często zdarza się, że ma to miejsce w dniu święta państwowego. Jednak nie zawsze taka uroczystość musi być z tym związana. Czyli w skrócie nie każdy dzień określany jako wolny od pracy jest jednocześnie świętem narodowym.

Sponsorowane

Nowe święto państwowe

Już wkrótce będziemy obchodzić nowe święto narodowe, które nie będzie jednak dniem wolnym od pracy? Całkiem możliwe, że tak i to jeszcze w tym roku kalendarzowym!

Pxhere

O jaki dokładnie dzień chodzi? Otóż złożono petycję w sprawie utworzenia nowego święta państwowego, które niestety, ale nie ma być kolejnym dniem wolnym od pracy. Chodzi o dzień 27 grudnia – jest to rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego, które rozpoczęło się w 1918 roku.

Sponsorowane

Kto stoi za tym pomysłem? Jest ich kilku autorów: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział IPN, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Wikimedia

Czy pomysł wejdzie w życie?

Pod petycją zebrano już kilka tysięcy podpisów. Rafał Reczka, dyrektor poznańskiego oddziału IPN powiedział, że decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu najbliższych miesięcy. Przekonuje też, że jeżeli będzie pomyślna, to rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego będziemy obchodzić jeszcze w tym roku.

Jest to inicjatywa, która łączy parlamentarzystów ponad podziałami politycznymi. Przypomnę, że nowe święto nie ma być dniem wolnym od pracy – co też jest istotne przy podejmowaniu decyzji. Liczymy na to, że najbliższe obchody 27 grudnia będą już miały charakter święta państwowego, organizowanego przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego

Flickr

Szkoda, że w petycje nie wniesiono, aby dzień święta był także dniem wolnym od pracy ?

Sponsorowane

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Olek Żak

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

   Sponsorowane

   Nie żyje były mąż Magdy Gessler i ojciec Lary. “Odszedł mój najlepszy przyjaciel”

   Mama pokazała paragon za zakupy szkolne dla syna. “Płaczę i płacę”