w

Nie żyje Piotr Szczepanik. Zmarł w wieku 78 lat. Znała go cała Polska

Piosenkarz, gitarzysta, aktor – nie żyje Piotr Szczepanik. Jest uznawany za wykonawcę najpiękniejszych polskich ballad: “Kochać”, “Goniąc Kormorany” czy “Nigdy Więcej”. O śmierci artysty poinformowała córka artysty – Jagoda Maria Szczepanik.

Sponsorowane

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 sierpnia – po wielu latach zmagań z chorobą – odszedł we śnie mój tata Piotr Szczepanik.

– przekazała PAP Jagoda Maria Szczepanik.

Utwory Piotra Szczepanika zna cała Polska – niezależnie od pokolenia. Jego twórzczość ukształtowała standardy polskiej piosenki. “Goniąc Kormorany”, “Żółte kalendarze”, “Kochać” czy “Nigdy więcej” – to utwory, które znają wszyscy.

Nie czyniłem żadnych zabiegów, ani specjalnie się nie starałem, aby stać się popularnym. Właściwie, to o moim dalszym życiu, śpiewaniu i o tym, że piosenki przeze mnie wykonywane stały się szlagierami, zadecydowali radiosłuchacze.

– mówił w jednym z wywiadów Piotr Szczepanik.

Piotr Szczepanik – kim był?

Sponsorowane

Piotr Szczepanik urodził się 14 lutego 1942 roku. Współpracował z lubelskim Teatrem Lalki i Aktora. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1963 roku zadebiutował przez większą publicznością na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1963 roku. Prowadził też program estradowo-kabaretowy wraz z Bohdanem Łazuką i Jackiem Fedorowiczem.

W latach 70. Piotr Szczepanik zajął się piosenką poetycką. W towarzystwie giraty koncertował w Polsce, USA, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie oraz w wielu europejskich krajach.

Poświęcił się też działalności opozycyjnej. W latach 80. współorganizował Festiwal Piosenki Prawdziwej a podczas stanu wojennego – niezależną, podziemną scenę muzyczną.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Marek Banaś

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   Pies stał się bohaterem w czasie pandemii. Nosił plecak wiernie pomagając ludziom

   Koszmarne zderzenie busa z autokarem. Dziewięć osób nie żyje