w

Najnowsze wyniki badań martwych ryb wyłowionych z Odry. To katastrofa!

Katastrofa ekologiczna na Odrze, o tej tragedii usłyszała już cała Europa. Minister klimatu i środowiska właśnie przedstawiła najnowsze ustalenia. Otóż Anna Moskwa zapewniła, że ujęcia wody pitnej są regularnie badane przez sanepid, a wszystkie parametry póki co są prawidłowe.

Sponsorowane

To największa od lat katastrofa ekologiczna na Odrze

Stan zakażonej rzeki jest bardzo poważny. Naukowcy biją na alarm. Tylko do wtorku, 16 sierpnia wyłowiono ponad 100 ton śniętych ryb. Ryby poddano badaniom. Zakończyła się właśnie pierwsza partia badań, która przeprowadzana była pod kątem pestycydów. Okazuje się, że nie wskazano ich obecności w żadnym z badanych gatunków. Co więcej, wykluczono również obecność metali ciężkich. Ale zdecydowano się na przebadanie ryb pod kątem izotopów promieniotwórczych. Wszystkie są poniżej ustanowionych norm.

Anna Moskwa przekazała również, że badania z ujęć wody pitnej w związku z masowym śnięciem ryb nie wykazało żadnych nieprawidłowości czy skażeń. Są one regularnie badane przez sanepid.

Twitter
Sponsorowane

Przyczyny katastrofy na Odrze

Na ten moment nadal nie są one znane. Jednak próbki wody z Odry zostaną skierowane do zagranicznych laboratoriów w Czechach, Holandii i Wielkiej Brytanii. Na ten moment wykonano łącznie 5 tys. analiz pod kątem 30 parametrów wody.

Wszyscy zadają sobie pytanie, co było przyczyną skażenia wody w Odrze. Minister klimatu i środowiska w trakcie konferencji prasowej przekazała kilka hipotez.

Pierwsza hipoteza to przedostanie się substancji toksycznej, czy to w wyniku działalności przedsiębiorstw, które funkcjonują nad Odrą, czy w wyniku nielegalnych zrzutów. GIOŚ przeanalizował próbki. Żadna z nich na dzień dzisiejszy nie wykazała obecności żadnych substancji toksycznych. jednocześnie GIOŚ przekazała próbki wody do badań za pomocą biotestów. Państwowy Instytut Weterynaryjny też nie potwierdził obecności substancji toksycznych.

Twitter

Druga hipoteza bierze pod uwagę warunki naturalne, czyli niski poziom wód, temperaturę, złe warunki tlenowe, zwiększenie stężenia zanieczyszczeń, które występowały w Odrze w czasie niskiego stanu rzeki. Ze wstępnych badań wynika, że potwierdza się wysokie zasolenie i wysoka temperatura.

Jest również mowa o trzecim wariancie. Dotyczy on „odprowadzenia do Odry dużej ilości wód przemysłowych, które by mogły spowodować zasolenie. W wodach przemysłowych jest dużo chloru, który jest aktywnym pierwiastkiem. Mógł potencjalnie uruchomić zanieczyszczenia z osadów dennych”.

Sponsorowane

Ale brane jest pod uwagę również połączenie tych trzech hipotez. Dla przykładu, warunki naturalne, które mogły połączyć się z substancjami toksycznymi.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Nadia Nowak

15 komentarze

  1. Czyli tradycyjnie tak właśnie robi się z podwładnych debili , nie ma skażenia nie ma tematu . Rządowy przekupka Jackowski on to przewidział a ścieki i syf nadal się leją i wszystko zamiatane pod dywan . Tak jest ze wszystkim sprawa naglasniana i wyciszana jeśli jest niewygodna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Sponsorowane

    Michał Szpak ujawnił kulisy pracy w TVP. “Chce mi się płakać”

    Od dzisiaj możesz ubiegać się o dodatkowe 3000 zł. Mamy wzór oficjalnego wniosku