w

Kolejny produkt zniknie ze sklepowych półek? Branża alarmuje, że może go zabraknąć

Niedawno w sklepach najbardziej pożądanym towarem był cukier. W niektórych miejscach go brakowało, a w innych konieczne było wprowadzenie ograniczeń w jego zakupie, gdyż klienci kupowali go hurtowo. Teraz nie dość, że musimy walczyć z coraz wyższymi cenami, być może będziemy też musieli zmierzyć się z brakiem kolejnego towaru. Branża mleczarska ostrzega, że zapowiadane ograniczenia w dostawach prądu mogą sprawić, iż na sklepowych półkach zabraknie mleka!

Sponsorowane

Plany ograniczenia dostaw energii

Niektórzy mogą być zdziwieni ostrzeżeniami branży mleczarskiej i zastanawiać się, jaki związek mają ewentualne ograniczenia w dostawach prądu z dystrybucją mleka. Tymczasem rolnicy od dawna już nie zasiadają przy krowach na stołeczku z wiaderkiem. Większość hodowców posiada zautomatyzowane gospodarstwa, które mogą dostarczać setki, a nawet tysiące litrów mleka w ciągu kilkudziesięciu godzin. W tym czasie trafiają one do cystern firm przetwórczych. Bardzo ważny jest czas – trzeba działać szybko, by mleko się nie zepsuło. Wystarczy, że na linii produkcyjnej pojawi się jakiś poważny problem, a przełoży się to z pewnością na ilość dostarczanego do sklepów produktu.

Publicdomainpictures

Zabraknie nie tylko mleka?

Sponsorowane

Związek Polskich Przetwórców Mleka ostrzega:

Przetwórstwo mleka to specyficzna gałąź przemysłu żywnościowego, gdyż w odróżnieniu od innych branż, surowiec, czyli mleko, nie może czekać kilku dni na przetworzenie, zaś produkty gotowe na magazynowanie bez określonego poziomu dostaw nośników energii.

Skąd to ostrzeżenie? Firmy związane z branżą zaczęły otrzymywać pisma w sprawie ograniczenia dostaw energii i gazu. Podobne wydarzenie mogłoby doprowadzić do zmarnowania mnóstwa mleka, które nie zaczeka przecież spokojnie na ponowną dostawę, które musi być przechowywane w odpowiedni sposób, a także zutylizowane, gdy się zepsuje. Hodowcy też nie mają możliwości jego odpowiedniego przechowywania. Finalnie więc w sklepach może zabraknąć nie tylko samego mleka, ale też przetworów mlecznych.

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Marek Banaś

78 komentarze

Load more comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Sponsorowane

    Dzwonek w oknie życia zadzwonił. Siostry znalazły w nim 20-latkę

    Zwłoki 75-latka w mieszkaniu w Warszawie. Miał mieć odcięte obie nogi