w

5-letnia Klara została zamordowana w Auschwitz. Naziści nie mieli litości

Malutka Klara Boda trzyma w rękach pluszowego misia. We włosach ma przeuroczą kokardę a sukienka sprawia, że wygląda jak młoda dama. To jednak jej ostatnie zdjęcie… W 1944 roku została zamordowana w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Sponsorowane

Anna Boda urodziła dziewczynkę 16 października 1938 r. w Tamasi na Węgrzech. Razem ze swoim mężem Dezso i śliczną córeczką mieli być najszczęśliwszą rodziną, jednak nie minął rok i rozpoczęła się II Wojna Światowa. Naziści nie mieli litości dla małej żydówki. Klara została zamordowana w lipcu 1944 r.

Klara Boda, a beautiful Jewish girl from Tamási, Hungary was arrested and deported to Auschwitz during WW2. Upon her...

Posted by The Truth on Wednesday, March 4, 2020

Klara była jedną z tysięcy dzieci

Do Auschwitz zostało zesłanych wiele dzieci, które już na samym początku przechodziły etap selekcji. Osoby, które nie nadawały się do pracy kierowano do komór gazowych. Najmłodsze dzieci znajdowały się w tej grupie. Dzieci, które przeszły selekcję przydzielane były do pracy, a część z nich kierowano do eksperymentów medycznych, które w większości kończyły się śmiercią. Do Auschwitz-Birkenau deportowano około 232 tys. dzieci i młodocianych w wieku poniżej 18 lat. Liczba ta obejmuje około 216 tys. Żydów, 11 tys. Cyganów, co najmniej 3 tys. Polaków, ponad 1 tys. Białorusinów, Rosjan, Ukraińców i innych.

Sponsorowane

Niestety już nigdy nie będziemy w stanie poznać losu wszystkich dzieci, których los połączył z Auschwitz. Jakkolwiek znana jest historia nielicznych ofiar holokaustu.

Czesława Kwoka

3 grudnia 1942 roku do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau razem z matką trafiła Czesława Kwoka. Znany obozowy fotograf Wilhelm Brasse wykonał jej zdjęcie:

Czesława Kwoka

- Płakała, ale nie mogła nic zrobić. Zanim zdjęcie zostało zrobione, otarła łzy z twarzy i krew z rozciętych ust - tak opowiada o tym zdjęciu jego autor Wilhelm Brasse.14-letnia Czesława Kwoka, Polka. Do obozu Auschwitz trafiła razem z matką w grudniu 42 roku. Matka zmarła po 2 miesiącach - w lutym 43 roku. Czesława została w obozie sama i została zabita zastrzykiem z fenolu miesiąc poźniej w marcu 43 roku.Zdjęcie przerażonej dziewczyny jest jednym z najbardziej przejmujących zdjęć z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wielokrotnie publikowane i przedrukowywane.Historię zdjęcia opowiada jego autor - Wilhelm Brasse, obozowy fotograf.

Posted by Ciekawe Historie on Tuesday, September 25, 2018

Według opowieści Wilhelma Brasse, Czesława została pobita pejczem niedługo przed wykonaniem zdjęcia przez jedną ze strażniczek. Właśnie dlatego na zdjęciu widać rozcięcie na jej wardze. 14-latkę zabito zastrzykiem z fenolu 12 marca 1943 roku.

Istvan Reiner

“This photo shows 3-4 year old Istvan Reiner from Miskolc, Hungary, taken in the ghetto before he was deported to the...

Posted by WeRemember on Saturday, January 25, 2020

To zdjęcie 4-letniego Istvana Reinera z Miszkolca na Węgrzech, wykonano w getcie zaraz przed deportacją do obozu zagłady w Oświęcimiu. Gdy pozował do zdjęcia, nie wiedział jaki los go czeka, dlatego z wesołą miną stanął przed obiektywem. Zmarł w komorze gazowej w 1944 roku kilka dni po tym zdjęciu.

Sponsorowane

Gdy w Auschwitz zjawili się alianci, znaleźli około 7,5 tysiąca więźniów. Wśród nich było zaledwie 700 dzieci i młodocianych. 500 spośród nich miało mniej niż 15 lat. Z 232 tysięcy dzieci, przetrwało zaledwie 700…

Google News
Obserwuj citybuzz logo w Google logo News i bądź zawsze na bieżąco!

Napisane przez Marek Banaś

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Sponsorowane

   9 osób zmarło po zjedzeniu makaronu. Wina spoczywa na restauracji

   Protesty pod domem Kaczyńskiego. Policja użyła gazu wobec kobiet [ZDJĘCIA]